Neden Hızlı Okunmaz?

Görüş alanının dar olması ve okunan metinde, bir kelimelik bloklar halinde okuma şeklinde yapılması yavaş okuma sebeplerindendir. Ayrıca, ilk okulda yapılan okuma eğitimleri sesli eğitim sadece üzerinedir. Doğru sessiz okuma eğitimi içeri müfredatta yoktur. Bu şekilde yapılan okumalarda göz çok fazla sıçrama yapar ve her gördüğü kelimeyi sesli olarak telafuz eder. Online eğitim sistemi ile görme alanı genişletilip, gözün metin üzerinde bekeleme süresini kısaltarak, gördüğümüz kelimeleri sesli teleffuz etmezsek ve blok okumalarda ki kelime sayısı artırıldığında göz daha az sıçrama yaparak okuma hızı arttırılır.

Okuma esnasında gözler bir fotoğraf makinasının çalışma kapasitene sahiptir. Okunan metnin resimlerini çekerek beyine gönderir; beyinde daha önce öğrenmiş olduğu bu sembolleri çözer. Sembolleri birleştirirek ana fikre ulaşır. Bu uygulama saniyenin onda birine kadar düşürülebilir. Bu da sadece doğru yapılan hızlı okuma ve anlama antremanları ile mümkün kılınabilir.

Beyin normal şartlar altında, bir dakikada 1600 kelimeyi okuyup anlayabilme kapasitesine sahiptir. Okumanın yapıldığı anda, göz kasları beyinin hızına ulaşamadığında, beyinin kapasitesi altında bir çalışma yaptığından dolayı, bir dakikada okuna bilecek kelimenin çok daha altında kelimeyi okuyacaktır. Boşta kalan kısımda da günlük işlerini düşünmek için ayırır. Online hızlı okuma eğitimi sayesinde göz kaslarının geliştirilmesi ile dikkat eksikliği, yoğunlaşamama gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

bedakademi.com, tamda bu sorunların hepsine çözüm sunmaktadır. Online hızlı okuma ve anlama eğitimimize katılarak sizde hızlı bir okuyucu olabilirsiniz. 

Sizde bu benzersiz deneyimi edinmek için eğitim gruplarını inceleyerek kendinize en uygun eğitim grubundan sisteme üye olun ve anlayarak hızlı okumaya başlayablirsiniz

 

Hemen Eğitime Başlayın