Ortaokul

 Türkiye de yapılan sınavların hiçbir tanesi sadece bilgiyi ölçmeye yönelik değildir. Zaman yönetimi, stres altındayken dikkat ve konsantrasyonun nasıl kullanacağını da ölçer.

            2015 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına 1,3 milyon  öğrenci girdi. 120 sorunun sorulduğu sınavda, soruları doğru yanıtlayanların ortalaması 67,182 (MEB 2014-2015 istatistik raporuna göre) Bütün bu sınavlarda başarılı olmak için Hızlı okuma eğitimini kaçırmamalıyız. 

            Hızlı okuma eğitiminin amacı, 4 kat daha hızlı olmanızı ve 4 kat daha iyi öğrenmenizi sağlamaktır. Böyle bir eğitime zaman kaybı olarak görüp, ders çalışmayı tercih edebilirsiniz. Fakat unutmayınız ki, sınavlarda karşınıza çıkacak olan sorular ortalama 110 - 120 ve hatta kimi zaman daha fazla sayıda kelimelerden oluşabilmektedir. 

            TEOG öğrencileri 1 dakikada ortalama 80 ile 120 kelime arasında okuyabilmekte. Sorunun tamamının 120 kelimeden oluştuğunu ele alırsak, okuma esnasında o kadar fazla hatalar yaparız ki, sürekli soruyu baştan okuma ihtiyacı hissedebiliriz.

            Her dakikanın, hatta her saniyenin yaşamınızın geri kalanının hepsini etkilediği bu esnada, bir soruda sürekli başa dönmeyi tercih edebilecek misiniz?

            Aynı soruyu yanlış okuma nedeni ile yaptığınız geri dönüşlerle aşşağı yukarı 120 kelime olan soru 240 ve hatta daha fazla kelime okumanıza neden olacaktır. Bu fazladan kaybedilen 2 dakika manasına gelir. Yorumlama, doğru cevabı bulma sürecinin sonunda sınavda vekit yetiştirememe sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. 

            Hızlı Okuma Eğitimi ile en az 4 kat daha hızlı okuyup, 4 kat daha iyi anlayabiliriz. Ders notlarınızı okurken, okuma anlama sürenizi 3'te 1 oranında azaltabilirsiniz.

Başvuru Formu